Jak działa

Zasada działania pułapki:

W sadach, w winnicach, w naszym środowisku pierwszorzędną rolę w komunikacji pomiędzy osobnikami szkodnika - motyla ćmy odgrywają wydzielane przez niego substancje zapachowe (feromony). Ponadto jednymi z najważniejszych są feromony żeńskie wydzielane przez samice owadów w okresie godowym, które już z dużej odległości przyciągają męskich osobników gatunku. To przyciągające działanie jest bardzo mocne i nadzwyczaj wybiórcze, tzn. inne gatunki nie czują tego zapachu.

Pułapki feromonowe na owady REAGRON® zawierają syntetyczne substancje przyciągające, charakterystyczne dla niektórych gatunków owadów z bardzo niewielką ilością nośnika (dyspenser) sporządzonego z naturalnej gumy, z którego wolno wyparowując co najmniej przez 6 tygodni nadzwyczaj selektywnie przyciągają poszczególne męskie osobniki gatunku, które przyklejają się do powierzchni pułapki z lepikiem, dzięki czemu ich proces rojenia i jego siłę można dobrze monitorować.

Wykorzystanie pułapek przy monitorowaniu i ochronie: ​

Pułapki celowo jest ustawić zgodnie z instrukcją znajdującą się w pudełku co najmniej na dwa tygodnie przed oczekiwanym rojeniem danego gatunku (co po części uzależnione jest od pogody) i co 6 tygodni wymieniając dyspensery i w razie potrzeby dna z lepikiem przez cały sezon trzymać wśród roślin i sprawdzać co tydzień lub dwa. W liczeniu szkodników pomaga siatka nadrukowana na klejący spód.

Pułapki należy zawiesić na stronie kierunku wiatru, a nie w miejscu ochronionym przed wiatrem, jeśli jest taka możliwość w bardziej zacienionym miejscu, na wysokości 1,5-2,5m, nie koniecznie na docelowej roślinie. Jeśli korzystamy z kilku rodzajów pułapek, to nie powinny one znajdować się w odległości mniejszej niż 5 m-ów od siebie. W badaniach związanych z obserwacją rojenia konieczne jest umieszczenie 1-2 pułapek z każdego gatunku, na dużych powierzchniach, na hektarze 2-4 pułapek, w odległości około 50-70m od siebie.

W ciągu 1-3 tygodni po pojawieniu się pierwszego złapanego męskiego osobnika motyla ćmy spodziewane jest masowe rojenie. Po 1-2 tygodniach po szczycie rojenia oczekiwany jest masowy wylęg gąsienic. Te dwa terminy są optymalne do zastosowanie chemikaliów, które są wtedy efektywne i niezbędne. Oprysk chemiczny wykonany w innym terminie tylko zanieczyszcza nasze środowisko. W przypadku mniejszego zakażenia, wykorzystując więcej pułapek, dzięki masowemu schwytaniu szkodników szkody mogą być zmniejszone i ewentualnie ochrona chemiczna może zostać pominięta. Ta sytuacja może zaistnieć szczególnie wtedy, jeśli na terenie przez lata stosowana jest ochrona oparta na feromonowych pułapkach, dzięki której lokalna populacja szkodników w dużej mierze może zostać zmniejszona.

 

Części pułapki i jej montaż: ​

Pułapkę feromonową REAGRON® na owady można zakupić w dwóch typach. Podstawowy zestaw w pudełku zawiera po jednej pokrywie na pułapkę, podstawkę z aktywnym lepikiem zawierającą również substancję przyciągającą i dyspenser jak również zawieszkę (plastikowy uchwyt na rozgałęzieniu i/lub drut do zamocowania na szpalerze), rękawice ochronne i instrukcję użytkowania. Zestawy na cały sezon dopasowując się do rojenia szkodników w każdym pudełku zawierają oprócz jednej pokrywy na pułapkę 2-3 sztuki akcesoriów, co jest wystarczające do obserwacji rojenia danego szkodnika w czasie całego sezonu i jego wyłapywania.

Dalsze oddzielnie pakowane dyspensery i podstawki pułapek z lepikiem można kupić na zamówienie.  ​

Przy składaniu pułapki przez środek pokrywy pułapki należy przeprowadzić drut służący do podwieszenia lub przez otwór zawieszkę. Podstawkę pułapki z lepikiem należy otworzyć bez dotykania części z lepikiem. Jeśli w pułapce nie ma podstawki z aktywnym lepikiem, wtedy z zamykanego woreczka z aromatem należy wyjąć dyspenser używając rękawic ochronnych i kładąc na płaskie dno umieścić na środku klejącego arkusza. W ten sposób przygotowane uszy dolnej podstawki z lepikiem przepchnąć przez odpowiednie otwory pokrywy pułapki tak, aby w pułapce złożonej zgodnie z rysunkiem pokrywa i kręgosłup podstawy były ustawione do siebie prostopadle. Gotową pułapkę należy stabilnie umocować na gałęzi lub w odpowiednim miejscu w ogrodzie zgodnie z instrukcją. Po złożeniu pułapki należy dokładnie umyć ręce.

​​Jeśli jedne po drugich ustawiamy pułapki odpowiednie do obserwacji wielu, różnych szkodników, nigdy nie należy dotykać dyspensera i powierzchni z lepikiem bez rękawic. Rękawice ochronne po użyciu należy wyrzucić, a następnie dokładnie umyć ręce, bowiem przez zabrudzenie pułapka może stracić swoją nadzwyczajną selektywność!

Ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa:

Żaden z elementów pułapki nie zawiera substancji trujących. Wszystkie składniki rozpadają się na elementy nie stanowiące zagrożenia dla przyrody i mogą być wyrzucone do odpadów pochodzących z gospodarstwa domowego. Pułapka nie może dostać się w ręce dziecka.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright