Obaľovač kôrový

(Enarmonia formosana)

Na Slovensku patrí medzi pravidelne sa vyskytujúce dvojgeneračné škodce ovocných stromov. Vyskytuje sa najmä na starších broskyniach, čerešniach a višniach.

Potrava:

broskyňa a marhuľa, čerešňa, višňa, mandla

Spôsobená škoda:

Napáda hlavne staršie stromy. Húsenica poškodzuje lyko, čo môže spôsobiť pokles plodnosti ovocného stromu, časom aj vyhynutie. Na kmeni a konároch napadnutého stromu - hlavne v a okolo prasklín - môžeme vidieť niekoľko mm-ové trúbky, komíniky pozostávajúce z častíc trusu a tkanív, čo poukazuje na výskyt lariev obaľovača kôrového v lyku.

Spôsob života:

Prezimuje v podobe húsice, zakukluje sa až na jar v blízkosti povrchu kôre. Pri liahnutí obaľovač vytlačí kuklu do polovice z kôre, zostávajúca vyčnievajúca časť kukle ešte dlho poukazuje na výskyt škodca. V závislosti od roka a počasia trvá rojenie prvej generácie od začiatku júna do polovice júna. Rojenie druhej generácie začína v polovici júla. Obaľovače kladú vajíčka jedno po druhom, na povrch kôre stromu.

Tipy pre obranu:

S ochranou je vhodné začať do troch týždňov od začiatku rojenia, respektíve 7-10 dní po hromadnom rojení. Napadnuté konáre a kmeň dôkladne postriekajte. Pri menšom napadnutí môžeme zachytiť škodce lapačmi, čo zníži ich populáciu.

Rozmiestnenie feromónových lapačov:

Rozmiestnenie lapačov je ideálne v druhej polovici apríla. Dispenzor a lepiacu podložku vymeňte pred druhým rojením.

Lapače skontrolujte dvakrát týždenne. Spočítajte zachytené obaľovače v danom období a výsledok si zaznamenajte. Údaje zobrazujú dynamiku výkresu a určujú čas zásahu. Ak v období vrcholu rojenia zachytí lapač malé množstvo obaľovačov, poukazuje to na menšie zamorenie. V takýchto prípadoch môžu byť obaľovače zachytené na územiach menších záhrad rozmiestnením ďalších lapačov a populácia sa stáva aj bez postrekovania kontrolovateľná, vďaka čomu chránime naše životné prostredie.

Skúsenostná krivka rojenia Obaľovača kvôrového v strednej Európe:

Predstavená skúsenostná krivka rojenia je založená na údajoch niekoľkoročného sledovania rojenia, ale v závislosti od počasia daného roka a mikroklímy miesta pestovania sa môže vyvíjať inak, preto je dôležité pozorné sledovanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright