Obaľovač pásový

(Eupoecilia ambiguella)

Na Slovensku sa ročne vyvinú dve generácie. Obľubuje vlhké, chladnejšie klimatické podmienky.

Potrava:

Hrozno, prípadne ríbezle

Poškodenie:

Prvá generácia húseníc spriada jednotlivé strapce a púčiky, ničí tak zárodky bobúľ. Môže spôsobiť úplne úmrtie jednotlivých častí strapcov. Druhá generácia húseníc vyžiera vnútro zelených bobúľ. Obžraté bobule otvárajú cestu šedej hnilobe.

Spôsob života:

Prezimujú v štádiu kukiel v škárach kolíka alebo vo viniči. V závislosti od roka a počasia trvá rojenie prvej generácie od začiatku mája a trvá do polovice júna. Rojenie druhej generácie od prvej polovici júla až do polovice augusta. Obaľovače kladú vajíčka väčšinou na strapce hrozna. Telo húsenice je bordovohnedé a hlava tmavohnedá, takže je ľahko odlíšiteľná od larvy obalovača mramorovitého.

Tipy pre obranu:

Ak feromónové pasce zachytia veľké množstvo jedincov, hlavne prvého pokolenia, odpoveďou na použitie vyhubovacích prípravkov môže byť vyliahnutie húseníc prvého pokolenia - od polovice mája do konca júla. Chemická ochrana s ošetrením strapcov hrozna je mimoriadne účinná v období hromadného vyliahnutia húseníc. V záujme účinnej ochrany je potrebné dbať na zosúladenie monitorovania feromónových pascí a ochrany pred obaľovačom mramorovitým.

Rozmiestnenie feromónových lapačov:

Rozmiestnenie lapačov koncom apríla. Dispenzeri a lepiace podložky vymeňte pred prvým rojením.

Lapače skontrolujte dvakrát týždenne. Spočítajte zachytené obaľovače v danom období a výsledok si zaznamenajte. Údaje zobrazujú dynamiku výkresu a určujú čas zásahu. Ak v období vrcholu rojenia zachytí lapač malé množstvo obaľovačov, poukazuje to na menšie zamorenie. V takýchto prípadoch môžu byť obaľovače zachytené na územiach menších záhrad rozmiestnením ďalších lapačov a populácia sa stáva aj bez postrekovania kontrolovateľná, vďaka čomu chránime naše životné prostredie.

Skúsenostná krivka rojenia Obaľovača Pásovitého v stretnej Európe:

Predstavená skúsenostná krivka rojenia je založená na údajoch niekoľkoročného sledovania rojenia, ale v závislosti od počasia daného roka a mikroklímy miesta pestovania sa môže vyvíjať inak, preto je dôležité pozorné sledovanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright