Ćma gruszkówka 

(Cydia pyrivora)

Spotykana na niektórych obszarach Węgier, szkodnik o jednym pokoleniu w ciągu roku.

Rośliny żywicielskie:

Grusza, czasami pigwa

Szkody:

Szkoda jest charakterystyczna, dobrze rozróżnialna od owocówki jabłkóweczki. Miejsce wtargnięcia larwy zakrywa ciemnoczerwone jajeczko i tutaj powstaje niewielkie wgłębienie. Gąsienica wnikająca do wnętrza owocu uszkadza gniazdo nasienne, a następnie bez odchodów prostym korytarzem opuszcza owoc. W wielu przypadkach „robaczywość” zawdzięczamy jej, a nie owocówce jabłkóweczce.

Tryb życia

W postaci larwy chroniona gęstą przędzą zimuje w górnej warstwie gleby. Wylot osobników dojrzałych zależy od roku i warunków atmosferycznych i zaczyna się od drugiego tygodnia czerwca i szczytuje końcem czerwca, początkiem lipca. Motyle składają jaja w środku owocu.

Rady dotyczące ochrony:

Wylęg pierwszych gąsienic przeważnie następuje w ciągu trzech tygodni po rozpoczęciu wylotów, a masowy wylęg przewidziany jest po upływie 7-8 dni szczytu rojenia. Znajomość rojenia jest nadzwyczaj ważna, ponieważ oprysk chemikaliami jest bardzo skuteczny w okresie między szczytem rojenia i masowym wylęgiem gąsienic.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki należy ustawić na początku czerwca. Pułapka przez 6-8 tygodni niezawodnie sygnalizuje wyloty szkodników.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość ciem, które zostały złapane w danym okresie i zapisać to. Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość ciem również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać ćmy i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Ćma gruszkówka 

Krzywa doświadczalna rojenia ćmy gruszkówki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright