Nasionnica trześniówka, Nasionnica

(Rhagoletis cerasi, Rhagoletis cingulata)

Rośliny żywicielskie:

Jest to szkodnik niszczący czereśnie i wiśnie

Szkody:

Larwy wylęgające się w owocu zabrudzają owoce swoim gryzieniem i odchodami.Dorosłe larwy pozostawiając charakterystyczny otwór opuszczają owoc.

Tryb życia:

Nasionnica trześniówka jest rozpowszechniona w całej Europie, jest stałym i wytrwałym szkodnikiem czereśni i wiśni. Rocznie ma jedno pokolenie, jego loty są najintensywniejsze w maju i mogą przeciągnąć się do początku lipca. Nasionnica jest amerykańskiego pochodzenia i od 2006 roku coraz bardziej rozprzestrzenia się w naszej ojczyźnie. Ona również ma jedn pokolenie rocznie, ale jej rojenie się może się przeciągnąć nawet do sierpnia. Poczwarki zimują w ziemi w okolicy drzew. Dorosłe Nasionnice trześniówki są czarnego koloru, tylko końcówka tułowia może być żółtawa. Wzór skrzydeł może być różny i na tej podstawie można rozróżnić dwa gatunki. Muchy swoje jaja po 5-10 dniach od wyklucia umieszczają w miąższu owocu. Wylęgnięte larwy w czasie swojego rozwoju przez 10-15 dni gryzą wnętrze owocu. Dojrzałe larwy wygryzają się z owocu i spadając na ziemię przepoczwarzają się do zimowania.

Rady dotyczące ochrony:

Przeważnie wylęg pierwszych larw następuje w ciągu 1-2 tygodniu od początku lotów, masowy wylęg oczekiwany jest w ciągu 5-10 dni po szczycie rojenia. Znajomość lotów jest nadzwyczaj ważna, ponieważ ewentualna ochrona chemikaliami jest szczególnie skuteczna w okresie szczytu rojenia. W ochronie pomaga również przekopanie terenu pod drzewami owocowymi i jego odkażenie. Ponieważ Nasionnice trześniówki przeważnie latają na niewielką odległość regularna ochrona pułapkami REAGRON w niewielkim ogrodzie znacznie przerzedzi populację i dzięki temu zmniejszy szkody.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki celowo jest ustawić pod koniec kwietnia. Substancje przyciągające na tablicach lepowych należy wymieniać co około 8 tygodni.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość much, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość. Na podstawie danych można określić dynamikę wylotów i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość much również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać muchy i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy zadbać o nasze środowisko.

Nasionnica trześniówka, Nasionnica

Krzywa doświadczalna rojenia się Nasiennicy trześniówki i Nasiennicy w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia się sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright