Owocówka śliwkóweczka

(Grapholitha funebrana)

Szkodnik regularnie spotykany na Węgrzech, posiadający rocznie trzy pokolenia. Jego rozmnażaniu sprzyja susza, ciepła pogoda.

Rośliny żywicielskie:

W pierwszym rzędzie śliwy, renklody, w niektórych przypadkach tarnina, wiśnia, czereśnia, brzoskwinia, orzech, jabłoń

Szkody:

Gąsienica uszkadza owoce. O wtargnięciu gąsienicy świadczy nadgryziony otwór o wielkości główki szpilki i w tych miejscach owoc może robaczywieć. Zakażony owoc wcześniej, w większości przypadków z plamiastym zabarwieniem spada na ziemię.

Tryb życia:

Młode larwy zimują w kokonach w pęknięciach kory drzewa. Loty pierwszego pokolenia rozpoczynają się końcem kwietnia. Wylot drugiego pokolenie zaczyna się od końca czerwca, trzeciego pokolenia od końca lipca. Dwa ostatnie wyloty mogą się złączyć. Motyle latają o świcie i rano, jaja składają na owocach.

Rady dotyczące ochrony:

Ochronę celowo jest rozpocząć w ciągu trzech tygodni licząc od rozpoczęcia rojenia oraz po 7-10 dniach od masowego rojenia, w momencie masowego wylęgu larw. Ochrona jest faktycznie skuteczna w okresie szczytu rojenia i masowego wylęgu gąsienic.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki celowo jest ustawić od końca kwietnia. Dyspensery i tablice lepowe należy wymieniać co 6-7 tygodni, w miarę możliwości nie w oczekiwanym szczycie rojenia zgodnie z rysunkiem.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość motyli, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość. Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość motyli również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać motyle i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Owocówka śliwkóweczka

Krzywa doświadczalna rojenia Owocówki śliwkóweczki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa lotów sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright