Owocówka jabłkóweczka

(Cydia pomonella)

Regularnie spotykana na Węgrzech, w ciągu roku dwa pokolenia szkodników.

Rośliny żywicielskie:

Jabłonie, grusze, pigwy, orzechy, migdały

Szkody:

Gąsienica wgryzają się do wnętrza owocu, uszkadzając gniazdo nasienne, pozostawiają po sobie odchody i pogryzione szczątki. „Robaczywość” jabłka i gruszy prawie zawsze jej zawdzięczamy, tak samo jak rozłupując orzech znajdujemy tylko odchody i pogryzione cząstki. Jedna gąsienica może uszkodzić więcej owoców.

Tryb życia:

Jako larwa spędza zimę na pniu drzewa owocowego, w miejscach gdzie przechowywane są owoce. Rojenie pierwszego pokolenia w zależności od rocznika i pogody rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia i na początku maja i osiąga szczyt w połowie maja, na początku czerwca. Gąsienice drugiego pokolenia pojawiają się w pierwszej połowie lipca, natomiast motyle masowo na koniec lipca, początkiem sierpnia i pozostają do końca września. Motyle składają jaja na owocach oraz na liściach znajdujących się w pobliżu owoców.

Rady dotyczące ochrony:

Wylęg pierwszych gąsienic przeważnie następuje trzy tygodnie po rozpoczęciu rojenia, masowy wylęg oczekiwany jest po 10-14 dniach od szczytu rojenia. Znajomość wylotów jest nadzwyczaj ważna, ponieważ oprysk środkami chemicznymi jest bardzo skuteczny w okresie między szczytem rojenia i masowym wylęgiem gąsienic.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki należy ustawić w połowie kwietnia, najpóźniej w czasie kwitnięcia jabłoni. Dyspensery i tablice lepowe wymieniamy co około 6-8 tygodni, w miarę możliwości nie w okolicach przewidzianego zgodnie z rysunkiem szczytu rojenia.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość owocówek, które zostały złapane w danym okresie i zapisać to. Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość owocówek również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać owocówki i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Owocówka jabłkóweczka

Krzywa doświadczalna rojenia Owocówki jabłkóweczki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright