Owocówka południóweczka

(Grapholitha molesta)

Systematycznie spotykana na Węgrzech, zaliczana do niebezpiecznych szkodników, który rocznie ma trzy ewentualnie cztery pokolenia. Czwarte, które roi się we wrześniu to pokolenie zimujące w zależności od pogody.  

Rośliny żywicielskie:

Jest to szkodnik polifag, w pierwszym rzędzie zasiedla jabłonie, grusze, pigwy, morele i brzoskwinie, nektarynki, czereśnie, wiśnie, śliwy, renklody i jabłka migdałowe.

Szkody:

Gąsienice pierwszego pokolenia przenikają do czubków młodych pędów i tak pogryzione pędy usychają, zawierają miazgę. Larwy kolejnych pokoleń już w pierwszym rzędzie atakują owoce. Gąsienice po części gryzą powierzchnię owoców oraz miąższ wokół pestki. Uszkodzony owoc również może również zawierać miazgę.

Tryb życia:

Jako gąsienica zimuje w tkance bulwy przygotowanej w pęknięciach kory pnia drzewa. Loty pierwszego pokolenia przewidziane są od połowy czerwca, następnych od końca lipca oraz końca sierpnia. Wyloty letnich pokoleń zlewają się ze sobą. Motyle latają po południu i wieczorem, jaja składają na liściach, na końcówkach pędów oraz na owocach.

Rady dotyczące ochrony:

Ochronę celowo rozpocząć w ciągu 14-20 dni licząc od rozpoczęcia rojenia oraz po 7-10 dniach od masowego rojenia, w momencie masowego wylęgu larw. Obrona jest faktycznie skuteczna w okresie szczytu rojenia i masowego wylęgu gąsienic.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki celowo jest ustawić od połowy kwietnia. Dyspensery i tablice lepowe wymieniamy mniej więcej co 6-7 tygodni, w miarę możliwości nie w momencie szczytu rojenia zgodnie z rysunkiem.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość motyli, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość. Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość motyli również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać motyle i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Owocówka południóweczka

Krzywa doświadczalna rojenia się Owocówki połódnióweczki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia się sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia się owadów.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright