Szrotówek białaczek 

(Lithocolletis blancardella)

Regularnie spotykany na Węgrzech, w ciągu roku przeważnie pojawiają się jego trzy pokolenia. W przypadku odpowiedniej pogody może rozwinąć się również czwarte pokolenie.

Rośliny żywicielskie:

Jabłoń, gatunki jabłoniowate, od czasu do czasu również inne drzewa owocowe

Szkody:

Gąsienica przenikając z dolnej strony wyjada miękisz z wnętrza liścia. Na liściu widoczne są podłużne miny, w większości ograniczone przez grubsze nerwy, na zewnętrznej stronie liścia miny wybrzuszają się i powodują zmarszczenia. Na powierzchni liścia mina uwypukla się, jej powierzchnia jest plamiasta. Na jednym liściu może być nawet więcej niż dziesięć min.

Tryb życia:

Poczwarki zimują pozostając w opadłych liściach. Rojenie pierwszego pokolenia w zależności od roku i pogody zaczyna się w kwietniu-maju, rojenie drugiego pokolenia oczekiwane jest w pierwszej połowie czerwca, rojenie motyli jest masowe od końca lipca do końca sierpnia i może potrwać aż do początku września. Szczyty rojenia zlewają się i powtarzają się co około pięć tygodni. Motyle składają swoje jaja pojedynczo na grzbiecie liścia. Gąsienice wylęgające się z jaj natychmiast wgryzają się w liść.

Rady dotyczące ochrony:

Pułapki feromonowe mogą gromadzić motyle w dużej ilości, w ten sposób przerzedzając populację, natomiast silnemu rojeniu często nie towarzyszą duże szkody. Dlatego też z ochroną środkiem niszczącym celowo jest poczekać do wylęgu gąsienic i na tej podstawie zadecydować o interwencji. Przeważnie w ciągu 10-12 dni po szczycie rojenia można spodziewać się masowego wylęgu gąsienic. Gąsienicznik (Dolichomitus imperator) w znacznej mierze przerzedza szkodniki. Ich rojenie szczytuje 1-2 tygodnie po szczytowaniu rojenia Szrotówek białaczek, dlatego w tym okresie w miarę możliwości nie należy robić oprysku.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki należy ustawić na początku kwietnia. Dyspensery i tablice lepowe wymieniamy co około 6-8 tygodni. Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość motyli, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość.

Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość motyli również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać motyle i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Szrotówek białaczek 

Krzywa doświadczalna rojenia Szrotówka białaczka w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright