Zwójka krzyżóweczka

(Lobesia botrana)

Szkodnik ogólnie rozpowszechniony na Węgrzech, co roku posiada trzy pokolenia, szkodnik niebezpieczny dla winogron. Przeważnie występuje wraz ze Zwójką kwasigroneczką. Zimuje w postaci poczwarki pod korą winorośli.

Rośliny żywicielskie:

Winorośl, ewentualnie agrest, porzeczka

Szkody:

Gąsienice pierwszego pokolenia oplatając przędzą niektóre części gron niszczą pączki i jagody oraz mogą spowodować całkowite obumarcie niektórych części kiści winogron. Gąsienice drugiego pokolenia gryzą dojrzałe winogrona i chociaż szkody przez nie spowodowane bezpośrednio nie są znaczne, ale poprzez nadgryzione jagody rozprzestrzenia się zgnilizna botrytis (groniec).

Tryb życia:

Zimuje pod korą winorośli w postaci poczwarki. Loty pierwszego pokolenia zaczynają się pod koniec kwietnia. Drugie pokolenie zaczyna roić się od końca czerwca, trzecie od połowy sierpnia. Przeważnie pierwszy i drugi rój są mocniejsze. Trzeci rój jest zmienny. Samice motyli składają jaja na gronach. Larwa ma zielono-popielaty kolor, natomiast jej głowa jest żółta.

Rady dotyczące ochrony:

Pierwszy oprysk celowo jest wykonać bezpośrednio po pierwszym szczycie rojenia, preparatami o trwałym działaniu. W okolicy drugiego szczytu rojenia dzięki skutecznej ochronie przeprowadzonej przy pomocy środków o krótkim działaniu trzecie rojenie może być słabe i wtedy nie jest potrzebny kolejny oprysk, dzięki czemu w trakcie dojrzewania nie jest zanieczyszczany owoc i środowisko.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki celowo jest ustawić w połowie kwietnia, dzięki czemu dobrze można określić rojenie się i dokładny termin ochrony. Dyspensery i tablice lepowe należy wymieniać co około 6-7 tygodni, w miarę możliwości nie w oczekiwanym szczycie rojenia zgodnie z rysunkiem.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość motyli, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość. Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość motyli również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać motyle i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Zwójka krzyżóweczka

Krzywa doświadczalna rojenia się Zwójki krzyżóweczki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia się sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia się owadów.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright