Zwójka kwasigroneczka

(Eupoecilia ambiguella)

Na Węgrzech co roku rozwijają się jej dwa pokolenia. Lubi raczej wilgotniejszy, chłodniejszy klimat.

Rośliny żywicielskie:

Winorośl, ewentualnie agrest, porzeczka

Szkody:

Gąsienice pierwszego pokolenia oplatając przędzą niektóre części gron niszczą pączki i jagody oraz mogą spowodować całkowite obumarcie niektórych części kiści winogron. Larwy drugiego pokolenia gryzą dojrzałe winogrona i chociaż szkody bezpośrednio przez nie spowodowane nie są znaczne, to poprzez nadgryzione jagody rozprzestrzenia się zgnilizna botrytis (groniec).

Tryb życia:

Zimuje w szczelinach winorośli w postaci poczwarki, w kokonie. Loty pierwszego pokolenia w zależności od roku i pogody zaczynają się od początku maja do połowy czerwca. Drugie pokolenie zaczyna roić się od pierwszej połowy czerwca do połowy sierpnia. Samice motyli składają jaja przeważnie na grona. Gąsienica ma czerwono-brązową barwę, a głowę ciemnobrązową, dzięki czemu łatwo można ją odróżnić od larwy zwójki krzyżóweczki.

Rady dotyczące ochrony:

Jeśli pułapki feromonowe łapią owady w dużej ilości, szczególnie osobniki pierwszego pokolenia, to odpowiedź odnośnie oprysku środkami daje wylęg pierwszych gąsienic – od połowy maja do końca lipca. Ochrona kiści chemikaliami jest faktycznie skuteczna w okresie między szczytem rojenia i masowym wylęgiem gąsienic. W celu uzyskania skutecznej ochrony należy zadbać o monitorowanie pułapek feromonowych Zwójki krzyżóweczki i o skoordynowanie ochrony.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki należy ustawić pod koniec kwietnia. Dyspensery i tablice lepowe należy wymienić przed drugim lotem.

Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość motyli, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość. Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość motyli również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać motyle i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Zwójka kwasigroneczka

Krzywa doświadczalna rojenia się Zwójki kwasigroneczki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia się sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia się owadów.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright