Zwójka siatkóweczka

(Adoxophyes orana)

Na Węgrzech pojawia się okresowo, szkodnik co roku wylęgają się w dwóch pokoleniach. Mogą powodować duże szkody w latach, kiedy lato jest chłodniejsze.

Rośliny żywicielskie:

Szkodnik polifagowy, w pierwszym rzędzie jabłonie, grusze, morele i brzoskwinie

Szkody:

Gąsienice zimujące w pęknięciach kory wygryzają wewnętrzną część pąków kwiatowych w czasie pączkowania. Później podobnie do innych motyli zwójkowatych o ich obecności świadczą splecione, pogryzione liście i kwiaty. W czasie lata gąsienice gryzą w szczególności liście i powierzchnię owoców.

Tryb życia:

Wyloty pierwszego pokolenia w zależności od roku i pogody zaczyna się w drugiej połowie maja i szczytuje końcem maja, początkiem czerwca. Loty drugiego pokolenia zaczynają się od drugiej połowy lipca, rojenie motyli może ciągnąć się od końca lipca, masowo na początku sierpnia, aż do początku września. Motyle błyszczące jaja składają na owoce oraz na liście w okolicy owoców.

Rady dotyczące ochrony:

Wylęg pierwszych gąsienic przeważnie następuje dwa tygodnie po rojeniu, masowy wylęg oczekiwany jest po upływie 7-14 dni licząc od szczytu rojenia. Ochrona przy zastosowaniu chemikaliów jest skuteczna przed pączkowaniem, a najbardziej efektywna jest w okresie szczytu rojenia i masowego wylęgu gąsienic.

Umieszczenie pułapek feromonowych:

Pułapki należy ustawić na początku maja. Dyspensery i tablice lepowe wymieniamy pomiędzy dwoma rojeniami, gdzieś na początku czerwca. Pułapki należy sprawdzać dwa razy w tygodniu. Należy policzyć ilość motyli, które zostały złapane w danym okresie i zapisać ich ilość.

Na podstawie danych można określić dynamikę rojenia i można określić czas interwencji. Jeśli w pułapkę łapie się mała ilość motyli również w czasie szczytu rojenia, wskazuje to na niewielkie zakażenie. W takim przypadku w małych ogrodach dzięki postawieniu kilku kolejnych pułapek można złapać motyle i populacja może być pod kontrolą nawet bez oprysku, dzięki czemu możemy oszczędzić nasze środowisko.

Zwójka siatkóweczka

Krzywa doświadczalna rojenia Zwójki siatkóweczki w Europie Środkowej:

Przedstawiona tutaj doświadczalna krzywa rojenia sporządzona została na podstawie wieloletnich danych, ale rojenie może być odmienne w zależności od warunków atmosferycznych w danym roku i mikroklimatu miejsca, dlatego też ważne jest dokładne monitorowanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright