Ploskáčik jabloňový 

(Lithocolletis blancardella)

Na Slovensku patrí medzi pravidelne sa vyskytujúce trojgeneračného škodca. V prípade priaznivého počasia sa môže vyvinúť štvrtá generácia

Potrava:

Jablká, odrody jabĺk a niekedy aj iné ovocné stromy

Spôsobená škoda:

Húsenice preniknú z prednej alebo zadnej strany a pojedá vnútornú listovú tkaninu. Vstupný otvor je podlhovastý, väčšinou ohraničený hrubšími žilami, v prednej alebo zadnej časti s pľuzgiermi, vráskami. Na čelnej strane listu sa otvor odúva, jeho povrch sa stáva mozaicko fľakatým. Na jednom liste sa môže objaviť aj viac ako desať otvorov.

Spôsob života:

Prezimuje v podobe kukly zostávajúcej v otvore opadaného lístia. Rojenie prvej generácie v závislosti od ročníka a počasia nastáva v apríli-máji, let druhej generácie je možné očakávať od prvej polovice júna, rojenie ploskáčikov je od konca júla do konca augusta hromadné a môže trvať až do začiatku septembra. Vrcholy rojení sa prelínajú a opakujú sa približne každých päť týždňov. Samičky ukladajú vajíčka na zadnú alebo prednú časť listu. Húsenica vyliahnutá z vajíčka sa okamžite prehryzie dovnútra listu.

Tipy pre obranu:

Feromónové lapače môžu v hojnom množstve pozbierať ploskáčiky, tým preriadia populáciu, ale silné rojenie je spojené s minimálnym alebo žiadnym poškodením. Preto je vhodné počkať s použitím chemickej obrany na liahnutie húseníc a s týmito informáciami sa rozhodnúť o možnosti postrekovania. Zvyčajne sa očakáva hromadné liahnutie húseníc po 10-12 dňoch po vrchole rojenia. Lumok veľký vo významnom množstve preriedi tohto škodca. Jeho rojenie vrcholí po 1-2 týždni po vrcholení rojenia ploskáčika jabloňového, teda vyhýbajte sa postrekovaniu v tomto období, ak je to možné.

Rozmiestnenie feromónových lapačov:

Rozmiestnenie lapačov je aktuálne začiatkom apríla. Dispenzor a lepiacu podložku vymeňte približne každých 6-8 týždňov.

Lapače skontrolujte dvakrát týždenne. Spočítajte zachytené ploskáčiky v danom období a výsledok si zaznamenajte. Údaje zobrazujú dynamiku výkresu a určujú čas zásahu. Ak v období vrcholu rojenia zachytí lapač malé množstvo ploskáčikov, poukazuje to na menšie zamorenie. V takýchto prípadoch vmôžu byť ploskáčiky zachytené na územiach menších záhrad rozmiestnením ďalších lapačov a populácia sa stáva aj bez postrekovania kontrolovateľná, vďaka čomu chránime naše životné prostredie.

Skúsenostná krivka rojenia Ploskáčik jabloňového v strednej Európe:

Predstavená skúsenostná krivka rojenia je založená na údajoch niekoľkoročného sledovania rojenia, ale v závislosti od počasia daného roka a mikroklímy miesta pestovania sa môže vyvíjať inak, preto je dôležité pozorné sledovanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright