Psota broskyňová

(Anarsia lineatella)

Na Slovensku patrí medzi pravidelne sa vyskytujúce trojgeneračné škodce.

Potrava:

broskyňa, marhuľa, nektarinka, mandla

Spôsobená škoda:

Húsenica poškodzuje zárodky púčikov a následne výhonky, zvnútra ich vyhryzie. Larvy nasledujúcich generácií napádajú už len samotné plody. Jedna húsenica zvyčajne poškodí jeden plod.

Spôsob života:

Mladé larvy prezimujú v kôre stromu. Vyvinutá húsenica sa zakukluje v poškodených výhonkoch alebo medzi vyschnutými zapletenými listami. V závislosti od roka a počasia sa rojenie prvej generácie začína koncom mája. Let druhej generácie sa očakáva od polovice júla a rojenie tretej generácie koncom augusta. Psoty kladú svoje vajíčka do priehlbín žíl listov a na plody.

Tipy pre obranu:

S obranou je vhodné začať do troch týždňov od začiatku rojenia, respektíve 7-10 dní po hromadnom rojení, pri hromadnom liahnutí lariev. Obrana je mimoriadne účinná pred pučaním, respektíve v období vrcholenia rojenia a hromadného liahnutia húseníc.

Rozmiestnenie feromónových lapačov:

Rozmiestnenie lapačov je aktuálne v prvej polovici mája. Dispenzor a lepiacu podložku vymeňte približne každých 6 týždňov, podľa možností nie v čase vrcholenia rojenia podľa vzorca.

Lapače skontrolujte dvakrát týždenne. Spočítajte zachytené obaľovače v danom období a výsledok si zaznamenajte. Údaje zobrazujú dynamiku výkresu a určujú čas zásahu. Ak v období vrcholu rojenia zachytí lapač malé množstvo obaľovačov, poukazuje to na menšie zamorenie. V takýchto prípadoch môžu byť obaľovače zachytené na územiach menších záhrad rozmiestnením ďalších lapačov a populácia sa stáva aj bez postrekovania kontrolovateľná, vďaka čomu chránime naše životné prostredie.

Skúsenostná krivka rojenia Psoty broskyňovej v strednej Európe:

Predstavená skúsenostná krivka rojenia je založená na údajoch niekoľkoročného sledovania rojenia, ale v závislosti od počasia daného roka a mikroklímy miesta pestovania sa môže vyvíjať inak, preto je dôležité pozorné sledovanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright