Obaľovač mramorovitý

(Lobesia botrana)

Na Slovensku patrí medzi pravidelne sa vyskytujúceho dvojgeneračného škodca hrozna. Zvyčajne spôsobuje škody spolu s obaľovačom pásovým. Prezimuje v štádiu kukly pod kôrou viniča.

Potrava:

Hrozno, prípadne egreše, ríbezle

Spôsobená škoda:

Prvá generácia húseníc spriada jednotlivé strapce a púčiky, ničí tak zárodky bobúľ, čo môže spôsobiť úplne úmrtie jednotlivých častí strapcov. Druhá generácia húseníc rozhrýza dozrievajúce bobule. I keď priamo nespôsobujú významnejšiu škodu, no obžraté bobule otvárajú cestu šedej hnilobe.

Spôsob života:

Prezimujú v štádiu kukiel pod kôrou viniči. V závislosti od roka a počasia sa rojenie prvej generácie začína koncom apríla. Rojenie druhej generácie začína koncom júla a tretej v polovici augusta. Sila rojenia tretej generácie je premenlivá Obaľovače kladú svoje vajíčka na strapce hrozna. Telo larvy je zelenohnedé a hlava žltá.

Rady k ochrane:

Prvú ochranu sa odporúča vykonať bezprostredne po prvom vrcholení rojenia s prostriedkom s dlhodobým účinkom. V prípade ochrany s prípravkami s krátkodobými účinkami v dobe vrcholenia rojenia druhej generácie môže spôsobiť mimoriadne slabé rojenie tretej geenrácie, takže nie je potrebné ďalšie postrekovanie, vďaka čomu nedôjde ku kontaminácií dozrievajúce ovocia a životmého prostredia.

Rozmiestnenie feromónových lapačov:

Rozmiestnenie lapačov je vhodné od polovice apríla, vďaka čomu bude možné určiť ich rojenie a presný čas ochrany. Dispenzor a lepiacu podložku vymeňte každých 6-7 týždňov, podľa možností nie v čase vrcholenia rojenia podľa vzorca.

Lapače skontrolujte dvakrát týždenne. Spočítajte zachytené obaľovače v danom období a výsledok si zaznamenajte. Údaje zobrazujú dynamiku výkresu a určujú čas zásahu. Ak v období vrcholu rojenia zachytí lapač malé množstvo obaľovačov, poukazuje to na menšie zamorenie. V takýchto prípadoch môžu byť obaľovače zachytené na územiach menších záhrad rozmiestnením ďalších lapačov a populácia sa stáva aj bez postrekovania kontrolovateľná, vďaka čomu chránime naše životné prostredie.

Obaľovač mramorovitý

Skúsenostná krivka rojenia Obaľovača mramorovitého v strednej Európe:

Predstavená skúsenostná krivka rojenia je založená na údajoch niekoľkoročného sledovania rojenia, ale v závislosti od počasia daného roka a mikroklímy miesta pestovania sa môže vyvíjať inak, preto je dôležité pozorné sledovanie rojenia.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright