Obaľovač slivkový

(Grapholitha funebrana)

Na Slovensku patrí medzi pravidelne sa vyskytujúceho dvojgeneračného škodca. V suchom teplom počasí môže dôjsť k premnoženiu.

Potrava:

V prvom rade slivka, ringlota, prípadne slivka trnková, višňa, čerešňa, broskyňa, orech, jablko

Spôsobená škoda:

Húsenica poškodzuje ovocný plod. Na vniknutie húsenice poukazuje vyhryznutý otvor veľkosti hlavičky ihly a kvapôčky gleja, ktoré sa objavujú na povrchu plodu. Napadnuté plody skôr dozrievajú, majú škvrnité sfarbenie a opadajú.

Spôsob života:

Mladé larvy prezimujú v kokóniku pod kôrou. Kladenie druhej generácie začína koncom júla a tretej koncom júla. Tieto dve kladenia môžu byť prepojené. Motýle lietajú nad ránom a ráno a vajíčka umiestňujú na ovocných plodoch.

Tipy pre obranu:

S ochranou je vhodné začať do troch týždňoch od začiatku rojenia, respektíve 7-10 dní po rojení. Ochrana je mimoriadne účinná v období vrcholenia rojenia a hromadného liahnutia húseníc.

Rozmiestnenie feromónových lapačov:

Rozmiestnenie lapačov je vhodné od konca apríla. Dispenzor a lepiacu podložku vymeňte každých približne 6-7 týždňov, podľa možností nie v čase vrcholenia rojenia podľa vzorca.

Lapače skontrolujte dvakrát týždenne. Spočítajte zachytené obaľovače v danom období a výsledok si zaznamenajte. Údaje zobrazujú dynamiku výkresu a určujú čas zásahu. Ak v období vrcholu rojenia zachytí lapač malé množstvo obaľovačov, poukazuje to na menšie zamorenie. V takýchto prípadoch môžu byť obaľovače zachytené na územiach menších záhrad rozmiestnením ďalších lapačov a populácia sa stáva aj bez postrekovania kontrolovateľná, vďaka čomu chránime naše životné prostredie.

Obaľovač slivkový

Skúsenostná krivka rojenia Obaľovača Slivkového v stretnej Európe:

Predstavená skúsenostná krivka rojenia je založená na údajoch niekoľkoročného sledovania rojenia, ale v závislosti od počasia daného roka a mikroklímy miesta pestovania sa môže vyvíjať inak, preto je dôležité pozorné sledovanie rojen

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright