Ako to funguje

Princíp fungovania lapača:

Pri komunikácií jedincov obaľovačov, ktoré poškodzujú ovocia, vinice a naše životné prostredie, hrajú prvoradú úlohu voňavé látky (feromóny), ktoré vypúšťajú. Z nich je jeden najdôležitejší sexferomón, ktorý vypúšťajäú samičky hmyzu v období párenia, tie zďaleka prilákajú samčekov svojho druhu. Tento vábivý vplyv je veľmi silný a mimoriadne selektívny, iné druhy necítia túto vôňu.

Feromónové lapače hmyzu REAGRON® obsahujú na dávkovači (dispenser), ktorý je vyrobený z prírodnej gumy, vo veľmi malom množstve syntetické vábivé látky charakteristické pre daný druh hmyzu, z ktorého sa po dobu najmenej 6 týždňov pomaly odparujú a priťahujú samčekov jednotlivých druhov, ktorí sa prilepia na lepidlom ošetrený povrch lapača, vďaka čomu je možné sledovať priebeh a silu ich rojenia.

Používanie lapačov pri ochrane a sledovaní rojenia:

Podľa návodu, ktorý sa nachádza v krabici, by mali byť lapače umiestnené najmenej dva týždne pred očakávaným začiatkom rojenia cieľového druhu (čo čiastočne závisí od počasia) - v strednej Európe u väčšiny druhov v druhej polovice apríla - a každých 6 týždňov vymieňať dávkovač a podľa potreby aj lepiacu podložku, a počas trvania celej sezóny nechať lapač umiestnený medzi plodinami a týždenne raz alebo dvakrát to skontrolovať. Pri spočítaní škodcov Vám pomôže mriežka, ktorá je vytlačená na lepiacu podložku.

Lapače je potrebné zavesiť vo výške 1,5-2,5 m, ak je možné na tienisté miesto, v oblasti podľa smeru vetra a nie v závetrí, nie nevyhnutne na cieľovú rastlinu. Ak používate viac druhov lapačov, dbajte na to, aby sa nedostali k sebe bližšie ako 5 m. Pre pozorovanie rojenia v malých záhradkách je potrebné umiestniť 1-2 lapačov na druh, pri väčších pozemkoch je potrebné umiestniť 2-4 lapače na hektár, približne v 50-70 m vzdialenosti od seba.

1-3 týždne potom, ako bol zachytený prvý samec obaľovača môžete očakávať hromadné rojenie. 1-2 týždňov po uplynutí vrchola rojenia môžete očakávať vyliahnutie veľkého množstva húseníc. Tieto dva termíny sú optimálne pre chemickú ochranu, ktorá je v tomto termíne účinná a nie je márna. S chemickým postrekom vykonaným v inom termíne iba napomáhate pri znečisťovaní životného prostredia. Pri miernejšej hladine infikovanosti a pri použití väčšieho množstva lapača s hromadným zachytením škodcov môžete znížiť poškodenie a chemická ochranu môžete prípadne vynechať. Takáto situácia môže vzniknúť najmä vtedy, ak v jednej oblasti používate na ochranu tento feromónový lapač počas viacerých rokov, čím môžete značne znížiť miestnu populáciu škodcov.

Časti a ​montáž lapača:

Feromónové lapače hmyzu REAGRON®  sú dostupné v dvoch baleniach. Základná súprava po krabiciach obsahuje 1-1 vrchnák, aktívnu lepiacu podložku spolu aj s vábidlom alebo lepiacu podložku a dávkovač, vešiak (plastové ucho pre zavesenie na vetvy a/alebo drát bariéry), ochranné rukavice a návod na používanie. Súpravy na celú sezónu prispôsobiac sa rajeniu cieľového škodca obsahujú pri 1 ks vrchnáku 2-3 ks z príslušenstva, ktoré je postačujúce pre pozorovanie rajenia, zachytávanie počas trvania celej sezóny.

Ďalšie dávkovače a lepiace podložky je možné si zvlášť zakúpiť na objednávku.

Pri zostavení lapača preveďte drôt slúžiaci na zavesenie po dvoch dierach pri stredovej línie vrchnáka (plastová platňa so štyrmi dierami na rohoch) alebo háčik cez otvor. Lepiacu podložku lapača otvorte bez toho, aby sa dotkli lepidla. Ak nemáte v pasce podložku s aktívnym lepidlom, z vrecka s aromatickým uzáverom vyberte dávkovač pomocou ochranných rukavíc a s plochou stranou po ležiačky umiestnite ho do stredu lepiacej podložky. Uši takto pripravenej lepiacej podložky prestrčte cez vhodné otvory vrchnáku lapača tak, aby pri hotovom lapači bol kýl vrchnáku kolmý na kýl podložky ako je to znázornené v nákrese. Hotovú pascu stabilne pripevnite na konár alebo iné vhodné miesto v záhrade podľa návodu. Po ukončení montáže dôkladne si umyte ruky.

Ak ukladáte viacero lapačov po sebe, s ktorými je možné pozorovanie rôznych druhov škodcov, nikdy sa nedotýkajte dávkovača a lepidla bez použitia rukavíc. Ochranné rukavice vyhoďte po jednom použíti, následne potom si dôkladne umyte ruky, v inom prípade z dôsledku znečistenia pasca môže stratiť svoju mimoriadnu selektivitu!

Bezpečnostné upozornenia:

Žiadny komponent lapača neobsahuje toxické látky, skladá sa z bezpečných,  rozkladateľných prírodných látok, ktoré je možné po použití zlikvidovať do komunálneho odpadu. Nemôže sa dostať do rúk dieťaťa.

Find us

Több mint 20 éves tapasztalat

a növényvédelemben és a környezetbarát

megoldásokban.

 

  • REAGRON
3d428d_aff9c6f4831a4970a355d29ef8f7a1e3.
Szolgáltatások

- Rovarcsapdák gyártása

- Szaktanácsadás

- Kiskertek védelme

- Termelői megoldások

Elérhetőségek

Budapest, Magyarország

Tel: +36-20-9876-555

info(@)reagron.hu

rendelés(@)reagron.hu

Pentachem Kft.

© Copyright